۷ درس موفقیت از جزء ۲۰ قرآن کریم

۱۴ اسفند , ۱۳۹۷ مقالات

۷ درس موفقیت از جزء ۲۰ قرآن کریم

با ما همراه باشید تا با هفت درس زندگی موفق از آیات قرآن را بیاموزید…

روز برای تلاش و شب برای آسایش انسان

أَلَمْ يَرَوْا أَنَّا جَعَلْنَا اللَّيْلَ لِيَسْكُنُوا فِيهِ وَالنَّهَارَ مُبْصِرًا إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ ؛ آيا نديده‏اند كه ما شب را قرار داده‏ايم تا در آن بياسايند و روز را روشنى‏بخش [گردانيديم] قطعا در اين [امر] براى مردمى كه ايمان مى‏آورند مايه‏هاى عبرت است. (نمل/۸۶)

در آیات متعددی از قرآن کریم به این موضوع اشاره شده که روز، به عنوان  روشنی بخش و شب به عنوان آرامش برای انسان قرار داده شده است. نقش تاریكى شب، در آرامش اعصاب و روشنى روز در فعّالیّت و کار تلاش، از مسایل علمى ثابت شده‏ى امروز است. در قرآن کریم برخی امور به عنوان وسیله آرامش و سکینه معرفی شده اند. از جمله: یاد خدا، امدادهای غیبی الهی، آثار و اشیای مقدس، خانه و سرپناه، همسر و موردی که بر آن تاکید شده است، شب می باشد

 

رویگردانی از سخن بیهوده

وَإِذَا سَمِعُوا اللَّغْوَ أَعْرَضُوا عَنْهُ وَقَالُوا لَنَا أَعْمَالُنَا وَلَكُمْ أَعْمَالُكُمْ ؛ و هرگاه (سخن) لَغوى را بشنوند، از آن روى برگردانند و گویند: اعمال ما براى ما و كارهاى شما براى شما باشد. (قصص/۵۵)

در این آیه یکی از ویژگی های انسان های موفق و مومن برشمرده شده که رویگردانی از سخن لغو و بیهوده است. بی گمان سپری شدن وقت و زمان در مسیر باطل و در کنار افرادی که زبان به لغو و بیهوده باز می کنند، هم تلف کردن وقت است و هم دور شدن از مسیر موفقیت و تعالی.

 

معاشرت با نادان،اشتباهی بزرگ

سَلَامٌ عَلَيْكُمْ لَا نَبْتَغِي الْجَاهِلِينَ ؛ سلام (وِداعِ ما) بر شماباد، ما به  سراغ جاهلان نمى‏رویم. (قصص/۵۵)

یکی از سفارش های مهم در قرآن کریم دوری گزیدن از معاشرت با نادان ها و جاهلان است و در این آیه نیز تصریح شده است که معاشرت به افراد نادان، اشتباهی بزرگ است. از یکسو افراد نادان، وقت و انرژی انسان را هدر می دهند، از دیگر سو بر روح و روان و شخصیت ما تاثیر گذار هستند و در نهایت از آن جا که آدمی به تدریج به میانگین شخصیت افرادی تبدیل می شود که با آنها حشر و نشر می کند، قهرا در معاشرت با افراد نادان، همشکل و هم رای و هم شخصیت آنها خواهد شد.

 

-اهمیت صبر

وَقَالَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ وَيْلَكُمْ ثَوَابُ اللَّهِ خَيْرٌ لِّمَنْ آمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا وَلَا يُلَقَّاهَا إِلَّا الصَّابِرُونَ ؛ و (امّا) كسانى كه علم و آگاهى (واقعى) به آنان داده شده بود، گفتند: واى بر شما! پاداش الهى براى كسانى كه ایمان آورند و كار شایسته انجام دهند (از این مال و ثروت)، بهتر است، و (البتّه) جز صابران، آن (پاداش) را دریافت نخواهند كرد. (قصص / ۸۰)

در آیات بسیاری از قرآن کریم بر اهمیت صبر تاکید شده است و خداوند متعال حتی تاکید کرده است که ان الله مع الصابرین! صبر در زندگی روزمره و در قبال مشکلات و ضعف ها و کاستی ها ، صبر در برابر مصائب دنیوی، صبر در برابر مشکلات زناشویی، صبر در روابط اجتماعی و صبر در کسب و کار، همگی از مصادیق موثر و کارآمد صبر است که راهگشای موفقیت و بهروزی هر انسانی می تواند باشد. در این آیه نیز تاکید شده است که ایمان و عمل صالح در صورتی پایدار خواهد بود که همراه با صبر باشد.

 

– تعهد و تخصص، استخدام کردن

قَالَتْ إِحْدَاهُمَا يَا أَبَتِ اسْتَأْجِرْهُ إِنَّ خَيْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِيُّ الْأَمِينُ ؛  یكى از آن دو (دختر شعیب)، خطاب به پدر گفت: اى پدر! او  (موسی) را استخدام كن، زیرا  بهترین كسى كه (مى‏توانى) استخدام كنى، شخصِ توانا و امین است. (قصص / ۲۶)

دو شرط مهم در استخدام  و به کارگیری افراد در این آیه متصور شده که در رابطه با حضرت موسی مطرح شده است یکی تخصص و قوت و قدرت و دیگری امانت داری و تعهد است که هر کس دارای این اوصاف نیکو باشد می توان به او اطمینان کرد و کاری به وی سپرد.

 

– توکل بر خدا و تلقین موفقیت

فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّكَ عَلَى الْحَقِ‏ّ الْمُبِينِ ؛ پس بر خداوند توكّل كن (و بدان) كه تو بر حقّ آشكار هستى. (نمل / ۷۹)

توکل بر خداوند منان و تلقین موفقیت و اعتقاد به مسیر از اصول موفقیت و پیروزی در طی مسیر زندگی است. یکی از شرایط موفقیت یک رهبر و مدیر در هر سازمان و نیز از اصول موفقیت یک انسان حتی ساده، توکل بر خداوند است که این توکل می تواند برای فرد نوعی آرامش روانی حاصل کند. در کنار این موضوع، تلقین موفقیت و خود را حق دانستن نیز اثرات مثبتی دارد و توجه به حقانیت مسیر و تلقین آن، انسان را در برابر حوادث زودگذر بیمه می کند!

 

– انرژی مثبت از شکرگذاری

قَالَ هَذَا مِن فَضْلِ رَبِّى لِيَبْلُوَنِى ءَأَشْكُرُ أَمْ أَكْفُرُ وَمَن شَكَرَ فَإِنَّمَا يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ رَبِّى غَنِىٌّ كَرِيمٌ  ؛ سلیمان گفت: این (توانایى وزیر من كه مقدارى از علم كتاب و اسم اعظم را مى‏داند،) از لطف پروردگار من است، تا مرا (با این نعمت‏ها) بیازماید كه آیا شكرگزارم یا كفران مى‏كنم؟ و هر كس شكر كند، قطعاً به سود خویش شكر ورزیده و هر كس كفران نماید (به ضرر خویشان گام نهاده، زیرا) پروردگار من (از شكر مردم) بى‏نیاز و كریم است. (بى‏نیازى و كرامت، براى خداوند ذاتى است و هرگز وابسته به شكر یا كفران كسى نیست. (نمل ۴۰)

یکی از راهکاری دریافت انرژی مثبت در راستای کسب موفقیت بیشتر، شکرگذاری از خداوند منان است. دیدن و شنیدن و لمس کردن نعمات الهی و شکرگذاری آنها، نه تنها موجبات زیاد شدن آن نعمات از سوی خداوند خواهد شد که از لحاظ روانشناختی نیز به ایجاد انرژی مثبت و روحیه مناسب در انسان کمک خواهد کرد.


۱ پاسخ

  1. ویدائو گفت:

    عالیی بود مث همیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *